Loyola University Maryland

Department of Mathematics and Statistics

Pi Mu Epsilon

image divider

Pi Mu Epsilon Inductees

 

Year 

Inductees

 2015  Anna L. Bosse ‘15, Christopher J. Broll ‘15, Victoria R. Carter ‘16, Matthew T. Eccher ‘16, Jacklyn R. Emrich ‘17, Jacqueline P. Gillen ‘16, Christopher J. Kanuika ‘15, Zachary M. Pisano ‘16, Madison H. Smith ‘16

 2014

 Abdullah B. Al Aiban ’15, Margaret E. Dawson ’15, Rachael M. Degnan ’15, Nicholas C. Primiani ’15, Allison M. Rose ’15, David A. Wilson ‘15

 2013

 Alex D. Danz ’14, Kathleen S. Hanger ’14, Emily J. Kobyra ’14, Kelly E. Maluccio ’13, Andrea M. Pesce ’14, Kevin P. Seltzer ’14, Alyssa M. Sutherland ‘13

 2012

 Megan A. Farley ’13, Alyson L. Fox ’12, Jessica A. Lavery ’12, Brianne A. Wong ’13, Alexa E. Yakely ‘13

 2011

 Verena M. Brown, B.S. ’82, M.E.S. ‘86, Hillary J. Battaglia ’11, Erin E. Cawley ’12, Stephanie R. Clerkin ’12, Steven A. Dragone ’12, Jennifer L. Ellis ’12, Timothy E. Faver ’12, Alyssa M. Lamdin ’12, Maura C. Powers ’12, David J. Rupp ‘12

 2010

 J. Brian Hall ‘00, Kelly M. Brownett ’11, Mary C. Carney ’10, Ross R. Kistler ‘11

 2009

 Julie A. Cowan ’10, Joshua S. Disharoon ’10, Brandon S. Luber ’10, Jenna M. O’Connell ’09, Kristen M. Osa ’10, Michael D. Paul ’10, Leann N. Rosenberg ’10, Lisa M. Schneider ’10, Jeannine E. Tondreau ‘10

 2008

 Nicole C. Dikun ’09, Lauren S. Krantz ’09, Kristen N. Stone ’08, Jomy J. Varghese ‘10

 2007

 Matthew S. Filipski ’08, Jessica A. Klein ’08, Cen-Bi Liu ’09, Janine LoBue ’09, Christina M. Martin ’08, Erin E. McCartin ’08, Christa S. Shuman ‘08

 2006

 Meghan E. Belinski ’07, Garry M. Capko ’07, Eileen M. DeVillier ’06, Laura A. Ferreira ’07, Carrie A. Gill ’07, Laura D. Guy, ’06, David C. Hepburn ’07, Ryan M. Keller ’07, Richard C. Zanetti ‘07

 2005

 Janice A. Duff ’85, Kathleen P. Ansaldi ’06, Laura C. Gribok ’06, Erin L. Joslin ’06, Ashley J. Kramer ’06, Alexander C. Nanni ’05, Monika Skwarnicka ’05, Jonee R. Wilson ’05

 2004

 Georgia M. Dunn ’04, Laurie E. Sieber ’04, Matthew S. Wills ’04, Gregory M. Wyant ‘04

 2003

 Christopher J. Miller ’90, Joseph D. Andrasko ’03, Naomi Marie Grabus ’03, Joseph DeCampo ’04, Kristin M. Harp ’04, Lerin K. Tagge ‘04

 2002

 Arthur L. Delcher, B.A. ’73, M.E.S. ’84, Claire M. Bonner ’02, Mary Ann Coleman ’03, Patrick M. Cronin ’02, Aileen M. Cuddy ’02, Hilary DeRemigio ’03, Kelly A. Ferrick ’03, Angela M. Reynold ’02, Colleen G. Ruane ’03, David J. Sabol ’03, Jamie L. Voit ‘03

 2001

 Emily C. Chilbert ’00, Michael F. Schneider ‘97, Gregory J. Kondilas ’02, Deborah A. Kunder ’01, Kevin J. Manning ’02, Taras Smetaniouk ’02, Stephen R. Wissing ’01

 2000

 Robert Lee Jones ’90, Paul J. Maiste, Ph.D. ’89, Lisa M. Mazzuca ’91, Mark R. Rohde ’76, M.B.A. ’81, Molly A. Brazill ’01, Cynthia R. Mackay ’01, Matthew C. Quarrick ’01, Danielle Ruppel ’01, Laura M. Young ’01, Ronald J. Zaleski ‘01

 1999

 John M. Jordan, Ph.D. ’61, Robert J. Shea ’69, Steven B. Tatro ’87, Richard Wisniewski ‘70, Kathleen P. Brolly ’00, Megan C. Ruhnke ’00, Matthew P. Schruefer ’00, Luke M. Vnenchak ’00, Joseph D. Warfield ‘00

 1998

 Elizabeth M. Nichols ’88, Frank A. Vitrano ’84, Joseph M. Wiley, M.D. ’78, Laura A. Bates ’99, Kenneth S. Beck ’97, Keith S. Miceli ’98, Matthew J. McMullen ’99

 1997

 Douglas A. Gray ’86, Jill L. Tolle ’85, Anastasia Handscomb Wilson ’88, Daniel T. Kelly ’98, Carla A. Pietrangelo ’98, Jonathan M. Triplett ’98, Erin D. Warfield ’99, Jacqueline M. Warner ‘97

 1996

 Kirk Limmer ’89, Christopher J. Miller ‘90, Matthew J. Davis ’96, Christopher M. Barczak ’97, Kelly M. McGuire ’98

 1995

 John P. Thaler, ‘69, Colleen M. Behan ’95, Dennis E. Annulis ’96, Felix E. Sung ‘96

 1994

 Leah C. Adams ’94, Michael B. Adams ’95, Christine M. DeMilio ’95, Eric A. Donatelli ’93, Jennifer A. Guarino ’95, Todd J. Koeneke ’95, Jo Anne Labrum ’93, Timothy J. McCarthy ’95, Michael F. Monius ’95, Donald A. Moss ’93, Stephen F. Phillips ’94, Scott M. Shannon ’94, Stephanie M. Spiegel ’93, Daniel C. Triplett ’95, Lawrence P. Triplett ’94, Cynthia D. Vitale ’95, Tara M. Vinje ’93, Christopher G. Wagner ’94, Amanda L. Walburn ‘95