Loyola University Maryland

National Fellowships

Recipients of Nationally Competitive Awards

image divider

 

 Humanities Building

2014-2015

Taylor Rogers '15

Fulbright, Malaysia, English Teaching Assistantship

Chole Georgaklis '17

William Jefferson Clinton, Dubai

Sidney Christman '13

Lilly Graduate Fellowship

Brianna Roberts '16

Benjamin Gilman International Scholarship, China

Brianna Banerjee '16

Benjamin Gilman International Scholarship, Denmark

2013-2014

Christian Lewis'14

Fulbright, Research, Germany

James Christopher '15

William Jefferson Clinton, Dubai

Kelly Burchard '17

William Jefferson Clinton, Dubai

Katheryn Plants '12

Lilly Graduate Fellowship

2012-13

Kevin Seltzer '14

Goldwater Scholarship

Nahal Sadegh '14

William Jefferson Clinton, Dubai

Flora Zambakari '14

Benjamin Gilman International Scholarship, Denmark

Kevin Molyneux '14

Benjamin Gilman International Scholarship,

Erin Thompson '14

DAAD/RISE, Technische Universität Berlin

2011-12

Anna Nguyen ‘13

Fulbright, Switzerland, Research

Emma Cogan ‘13

Fulbright, Malaysia, English Teaching Assistantship

Kevin Seltzer ’14

Goldwater (Honorable Mention)

Vanessa Gailius ’14

William Jefferson Clinton, Dubai

Nicole Ayasse '13

DAAD/RISE, Humboldt-Universität Berlin

2010-11

Mazen Shomali '11

Fulbright, Macau, English Teaching Assistantship

Jonathan Berman '13

William Jefferson Clinton, Dubai

 

Anna Nguyen '12

Summer Undergraduate Research Programme, School of Biology, University of Lausanne, Switzerland

2009-10

Frances Quattrone '09

Fulbright, Research, Turkey

Anna Nguyen '12

DAAD/RISE, Germany

Michael Esteve '12

Phillips Foundation

2008-09

Tania Ziegler '09

Fulbright, China

Paul Zajac '09

Lilly Graduate Fellowship

Jomy Varghese '10

Goldwater

Anna Nguyen '12

Datatel

Rich Blake (Grad)

Datatel

Paul LaPlante '11

Goldwater (Honorable Mention)

Paul LaPlante '11

DAAD/RISE, Germany

Nicholas Centanni '10

Phillips Foundation

Kristin Abt '10

Goldwater (Honorable Mention)

Madeline Cronin '09

Erasmus Institute

Bridget Farrelly '11

Erasmus Institute

2007

Janine LoBue '09

Goldwater

Kathryn Tworkoski '07

National Science Foundation

Kristen Abt '10

Datatel

Allison Sullivan '08

Datatel Returning Student

2006

Jacquelyn Francis '07

Goldwater

Cen-bi Liu

Datatel

Stephanie Thomas '07

Datatel Returning Student

Jeanne Grioscki '06

Jack Kent Cooke

Megan Pomianek '04

American Chemical Society

2005

Larisa Brogile '06

Goldwater

Jenna Umbriac '06

Goldwater

2004

Catherine Hassinger '06

Datatel Returning Student

 

Tasha Rijke-Epstein '97

 Rotary, South Africa

2003

Justin Garyu '04

UNCF/Merck

Kathryn Harrison '04

Goldwater

Megan Pomianek '04

Goldwater

Autumn Martin '03

Jack Kent Cooke

Katie Netherton '03

Jack Kent Cooke

Leona Garber '06

NSEP, China

2002

Lan Garnder Coffman' 03

Goldwater

Ellena van der Schalie '03

Jack Kent Cooke

Michael Formichelli ’02

Jack Kent Cooke

Lindsay Smith ’05

Datatel

Jose Vargas ’99

Soros

2001

Ellen van der Schalie ’02

Goldwater

Paul Eder ’02

Datatel

Emil Cherrington '01

Organization of American States

2000

Dylan Baker ’99

Fulbright, Costa Rica

Michael Formichelli ’02

Datatel

Lan Gardner Coffman '03

Datatel

1999

Jose Vargas ’99

Rhodes, Oxford University

Marshall, United Kingdom

Fulbright, United Kingdom

Vanessa Cisz ’99

Fulbright, Germany

Justine Urbaites ’00

Datatel

Jennifer Wood Gallo ’00

Datatel

1998

Kelly McGuire Singer ’98

National Science Foundation

Jose Vargas ’99

Goldwater

Kenneth Brown ’01

Datatel

Kerry Schneider ’00

Datatel

1997

Frederick Strauch ’98

Goldwater

Dylan Baker ’99

Datatel

Jennifer Lakata ’99

Datatel

1996

Kelly McGuire Singer

Goldwater

Karen Keilholtz ’98

Datatel

Martin Preston ’97

Datatel

Cynthia Lorenz ’96

NSEP

Kenneth Mills ’96

National Science Foundation

1995

William Desmond ’95

Mellon

Goldwater

Datatel

Frederick Strauch ’98

Datatel

1994

Matthew Meyer ’95

Goldwater

 

Kenneth Mills ’96

Datatel

Jessica Eike ’96

IBM

Matthew Meyer ’95

Datatel

1993

Mary Bradley Kawan ’95

IBM

Ryan Newcomer ’94

Datatel

Kenneth Mills ’96

Datatel

1992:

Thomas McHale ’92

Marshall, United Kingdom

1991

Edward Ashton ’91

National Science Foundation

Michele Ritondo Yurechko ’89

National Science Foundation

1990

Joseph Dougherty ’90

Rotary,Costa Rica

Richard McCarron ’90

Fulbright, France

Robert Mitkus ’91

Rotary, United Kingdom

Mary Turos ’90

Rotary, Italy

1989

Jeffrey Nattans ’89

NCAA

1988

Lisa Fabijanski Collazzo ’88

Howard Hughes

National Science Foundation

Donna Kinsella Goldman ’88

Fulbright, United Kingdom

1987

Henry Reinhardt '87

Fulbright, Switzerland

Vikas Kundra '87

Fulbright, United Kingdom

1986

David Busman '85

National Science Foundation

1985

Melissa Hormes Fitzgerald '86

Rotary, France

Karen Wilson Welbourn '83

IT&T, United Kingdom

1984

Anula Buda

Fulbright, Poland

1983

Vincent Wroblewski '83

NCAA

Dora Bankins Bush ’85

Truman